Krzysztof Radzki/East News

Bart Staszewski  z Lublina. Aktywista LGBT i reżyser filmów dokumentalnych.
W 2017 roku wyprodukowałem film dokumentalny - Artykuł 18. Jest to najważniejszy jak dotąd dokument o walce LGBT o równość w Polsce. Jestem jednym z organizatorów Marszu Równości w Lublinie, który był pierwszym Marszem Równości odbywającym się we wschodniej Polsce. Jestem również członkiem stowarzyszenia "Miłość nie wyklucza" i jednym z założycieli "Lubelskiego Stowarzyszenia Marszu Równości". Za swoją pracę dla społeczności LGBT została doceniona na arenie międzynarodowej. 
W 2019 roku zostałam wyróżniona Europejską Nagrodą Tolerancji. W swoim zaznaczyłam, że tą nagrodę "traktuję ją jako zobowiązanie do kontynuowania walki o prawa społeczności LGBT". 
W 2019 wraz z grupą niesamowitych prawników z grupy Wolne Sądy udało mi się powstrzymać dystrybucję homofobicznych naklejek Gazety Polskiej "Strefa wolna od LGBT". 
W latach 2018 - 2019 byłem formalnym organizatorem Marszu Równości w Lublinie. Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk, kilkukrotnie zakazywał naszej Parady. Wspólnie z adw. Bartoszem Przeciechowskim, apl. adw.. Sarą Wilk oraz adw. Moniką Deputat udawało się uchylić zakaz, dzięki czemu Marsz Równości mógł przejść.
Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek stwierdził w 2018 roku, że organizowany przeze mnie Marsz Równości był "propagowaniem zboczeń, dewiacji i wynaturzeń". W tym samym czasie radny z Lublina Tomasz Pitucha stwierdził, że Marsz promuje "pedofilię". Oskarżyłem ich o zniesławienie i skierowałem przeciwko nim prywatne akty oskarżenia. Po długiej walce w sądzie, w 2019 roku wojewoda na mocy ugody sądowej przeprosił za swoje słowa, a radny został skazany winnym i musiał wypłacić zadośćuczynienie.
Więcej o mnie: tutaj
DISKUSSION LOVING ACTIVISM AGAIN 
Uniwersytet Wiedenski, ekspert
PIERWSZE WIDEO PRAWNO-CZLOWIECZE
III Kongres Praw Obywatelskich, ekspert   
PRAWA OSÓB LGBT W POLSCE. OSTATNIE ZMIANY I STRATEGIA NA PRZYSZLOSC
II Kongres Praw Obywatelskich, panelista
FILM JAKO SRODEK W WALCE O ROWNE PRAWA, Film als ein Instrument im Kampf um gleiche Rechte
Europa Universitat Frankfurt Oder, ekspert

PRAWA OSÓB LGBT W POLSCE
Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, panelista
Back to Top